Кои се можни кандидати на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за Градоначалник на општина Ново село

2266

Како што наближува рокот за објавување на официјалните кандидати за градоначалничките избори во општина Ново село така се повеќе се стеснува кругот на можните имиња кои претендираат на ова функција. Според информациите на регионалната Канал ВИС, социјалдемократите ја почнале постапката и сите заинтересирани треба да поднесат програми. Во игра се поранешните градоначалници Никола Андонов и Петре Спасов но и актуелниот ВД Горан Цветков. Свои програми доставиле и Ристо Ристов од Зубово инаку вработен во општината, директорот на комуналното Панче Стојков, бизнисменот Никола Василев, екс кошаркарот Владо Ушинов, екс полицискиот началник Дончо Најденов

За разлика од СДСМ кај ВМРО ДПМНЕ кандидатот за градоначалник на Ново село за преостанатите две години според Канал ВИС ќе се избира на конкурс. Таму како можни имиња се споменуваат претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ од Ново село Николче Стоилков, екс пратеникот Ромео Тренов, првиот човек на УМС но и советничката Павлинка Ѓеоргиева. Изборите за градоначалник во Ново село се на 21 април откако Боро Стојчев си поднесе оставка откако го фатија и осудија за шверц со цигари

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.