Кај градинката Виножито во Струмица ќе има парк од 20 илјади м2, почна да се чисти теренот

600

Почна да се чисти теренот од околу 20 илјади метри квадратни во струмичката касарна во непосредна близина на новата детска градинка Виножито каде треба да никне нов парк. Таму веќе работи механизација на фирмата Пешо Инженеринг кој за вредност од 130 илјади евра со вклучен ДДВ ја доби  јавната набавка за ,,Расчистување и уредување на јавни поврпини во населба Касарна Струмица во УБ 36 и 37’’. За добивање на набавката конкурирале 12 фирми но Пешо Инженеринг на јавната укција доставила најниска цена

Според потпишаниот договор изведувачот теренот треба да го исчисти теренот од дрвја грмушки и бетон и да го порамни за период од месец дена од денот на воведување во работа.По расчистување на теренот ќе се пристапи во следната фаза а тоа подигање на зелените површини со урбана опрема

,,Ги реализираме најкрупните изборни ветувања уште во првата година и тоа за време на најголемата криза. Моја Струмицо почнуваме со подготовките, за новиот парк во населбата касарна. Паркот ќе се гради на површина од близу 20.000 метри квадратни, ќе биде одлично место за граѓаните да го поминуваат своето слободно време,, објави градоначалникот Костадинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.