Катерина Ристова ја објави новата песна, пее за Струмица како една и единствена, лек за душата – видео

2447

,,Мојата Струмица е дар од господа, мојата Струмица е една единствена, мојата Струмица е лек за душата’’. Ова се дел од  рефренските стихови од новата песна што  Катерина Ристова ја сними откако се врати од САД  а ја промовираше на Youtube каналот.  Станува збор за песна за која музика, текст и аранжман се на Далибор Ѓошиќ а во песната свој дел имаат и членовите на бендот ,,Млади Агушеви’’

Катерина во песната ја опишува носталгијата кон својот роден град но и гордоста што потекнува токму од Струмица која плени со своите убавини. Во синглот се истакнуваат дувачките инструменти од ,, Млади Агушеви’’ посебно  од Демир Контуровски на труба кои и даваат посебен белег на песната која очигледно има хитовски предиспозиции

,,  Се надевам дека песната ,,Мојата Струмица’’ ќе биде доста слушана и ќе наиде на добар прием кај публиката. Песната е на Далибор Ѓошиќ и се снимаше во ,,Сити студио Бубе’’ на Љупчо Соколовски. Таа од вечерва е достапна до сите лубители на македонската фолк музика,, ни изјави Кате

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.