Струмичките карневалисти на ,,Кико Стил” и школото ,,Маршал Тито” со радовишките ,,Газели” највпечатливи на карневалот во Брач Хрватска

1826

Струмичките карневалски групи „Кико Стил“ и на училиштето  „Маршал Тито“ како и Балетско студио „Газели“ од Радовиш  го преставија и ја пренесоа магијата на струмичкиот карневал на 12-тиот Меѓународен „Брачки летен карневал 2019“ во Хрватска кој заврши вчера. Станува збор за летен карневал кој се оддржува на повеќе места па струмичани со своите маски настапија во  местата Бол, Супетар, Сутиван, Сумартин и Милна.

Со своите креативни маски и рачната изработка како и со сценските настапи струмичките карневалисти привлекова големо внимание несамо кај домашната публика туку и кај странските туристи кои одмараа во Хрватска. ,,Кико Стил” се престави со маските „Златните потковици“ и „Белите Соколи“, основното школо ,,Маршал Тито” со „На бишка џнгрлак“ а „Газелите“ од Радовиш со маската „Танцот на Кабаутерите“

Парлалено како што информираше Хризантема Рендевска, во Бол струмичките карневалисти зеле учесто и на хуманата вечер каде продавале локални специјалитети

„На хуманитарната вечер, во Бол нашите  карневалистите продаваа теглички ајвар, малиџан, слатко од лубеници и собираа парични средства кои беа доделени на домакините за потребите на локалната заедница за што изразија голема благодарност” – вели Хризантема Рендевска од Организациониот одбор на „Струмичкиот карневал“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.