Кандидатот на СДСМ Никола Андонов е новиот градоначалник на Ново Село

1763

Кандидатот на СДСМ Никола Андонов е новиот градоначалник на Ново Село. На вториот круг градоначалнички избори во ова општина, според првичнитe  информации, тој забележа победа со 19 гласови разлика во однос на својот против кандидат Николче Стоилков од ВМРО ДПМНЕ.

Според информациите,вечерва во Ново Село социјалдемократите ја слават победата на Никола Андонов кој по втор пат ќе биде прв човек на ова општина кој треба да ја превземе од сегашниот ВД Горан Цветков

Според ДИК од сите обработени избирачки места Никола Андонов има 2885 гласови додека Николче Стоилков 2866 гласа. И во овој втор круг во Ново Село имаше голем број неважечки дури 99 а според изборната комисија вкупната излезност денеска била околу 50 одсто

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.