И ова лето силен турнир во мал фудбал во Струмица – 24 екипи во трка за награден фонд од 240 000 денари

1608

Вкупно 24 екипи поделени во 6 групи ја почнуваат борбата за победник на годинашново издание на турнирот во мал фудбал „Струмица 2023“. Турнирот како и минатата година се одржува на спортскиот терен во населбата „Чифлик“ односно кај струмичкиот монопол каде натпреварите ќе се играат под рефлектори секој работен ден по принципот секој со секој во групата.

Наградниот фонд за годинашново издание на турнирот изнесува 240 илјади денари од кои првопласираниот тим ќе добие 130 илјади, второпласираниот 70 додека третопласираниот состав 40 илјади денари. Предвидени се награди и за најдобриот играч, голман и стрелец на турнирот.

Турнирот се организира со поддршка на Општина Струмица и градоначалникот Костадин Костадинов.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.