Злато и КУП титула за одбојкарките на Струмица жени – во големото финале надиграна Јанта волеј

1949

Одбојкарките на Струмица жени со максимални 3:0 во сетови славеа во големото финале од Купот на Македонија против Јанта волеј од Скопје  и за првпат во својата клупска историја освоија титула.

Победата на струмичанки воопшто не беше доведена во прашања. Во сите елементи доминираа над Јанта кој мораше да се помири со изгубени три сета (25-20, 25-12 и 25-14)

Душка Здјелар, која во полуфиналето против Работнички имаше 38 поени и денеска беше најдобар поентер кај Струмица со 15 реализации, Шчекиќ имаше 12, додека Хаџи-Тосева заврши со 7 поени.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.