За седум месеци, езерската населба Мантово во општина Конче ќе добие три улици и атмосферска канализација

3577

До крајот на февруари идната година, сончевата езерска населба Мантово во општина Конче треба да добие патна инфраструктура но и канализациона линија. На распишаниот тендер на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, струмичката фирма Жикол достави најниска цена од 11 милиони и 781 илјада денари и ја превзеде обврската да изведе три улици во ова викенд туристичка населба од кои идената ќе добие и атмосферска канализација

Станува збор за проектот ,,Подобрување на туристичката понуда во Југоисточниот плански регион преку изградба на патна инфраструктура во Сончевата езерска населба Мантово – општина Конче,, за кој градоначалниците од десетте општини од Југоисточниот плански регион се сложија да биде приоритетен за ова година.

Според информациите на Мантово ќе се гради Улица бр.3 која ќе има и атмосферска канализација за кои се предвидени околу 10 милиони и 800 илјади денари додека со останатите средства се планира да се работии на Улица бр. 2 и Улица бр. 8

Мантово кое стана турстичка атракција со подобрувањето на патната прежа ќе се олесни пристапот но и ќе се искористат потенцијатлите што ги нуди ова езеро пред се за изградба на викендици но и други колективни угостителско сместувачки капацитети.

Од убавините на Мантово беше воодушевен и евроамбасадорот Самуел Жбогар на последната посета на општина Конче и градоначалникот Благој Илиев кога порача дека треба да се искористат овие потенцијали за развој на туризмот во општината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.