За други се навива но Тиверија се сака, промовирана монографијата „100 години ФК Тиверија – еден век фудбалска историја“

800

Промовирана монографијата „100 години Тиверија – еден век фудбалска историја“ од авторите Ристе Секулов и Александар Стојаов кои на 220 страни го опишуваат развојот на ФК Тиверија кој има свои успешни сезони но и падови. Станува збор за информации за клубот од пред втората светска војна, за сите првенства изразени преку статистики и табели од 1950 тите па до ден денешен па  за сите фудбалери, тренери илустиррано со фотографии и извештаи по медиумите

,,ФК Тиверија е клуб на работниците, занаетчиите, клубот на сиромашните е ФК Тиверија но секогаш бил гордост на Струмица. Плеада на спортски работници поминале низ Тиверија кој во својата историја во неколку наврати го менува името. Клубот во 1933 се променува во Спротски клуб Југославија до почетокот на втората светска воја кога се именува како Спротско друштво Македонија. Во 1952 година една година го носи името Полет па повторно да се именува како Тиверија,, објасни Секулов

,,Во монографијата обработени се околу 1700 натпревари потао  90 фудблери сите претседатели на клбуот и околу 40 тината тренери кои биле на клупата на ФК Тиверија. Детално се опишуваат двете златни епохи на клубот и тоа почетокто на 70 тите кога игра три сезони и во 1988 година,,објасни Стојанов (В.Т)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.