За два дена фудбалските надежи на ,,Пандев КУП’’ постигнаа над 100 голови и се знаат водечките тимови (фото)

1782

Во Струмица, Турново и Дојран се одржува третото издание на Пандев КУП на кој учествуваат 70 екипи од пет држави во генерациите од 2006 до 2011 та. Втор ден како младите фудбалерчиња се надмудруваат во своите категории на терените а надвор од нив другаруваат и градат фудбалски пријателства и мостови.

Во генерацијата 2006 та во групата А Беласица и Џокер од Фурка се на водечките позиции а во групата Б ЦСК Софија и Академија Пандев. Во генерацијата 2007, младите пандевци со Национал се водечките два тима во групта А а во групата Б Работнички и Престиж. Во генерацијата 2008 екипите на Академија Пандев , Талент, Пандев Скопје и Прилеп се водечките тимови во двете групи

Во генерацијата 2009 та, каде има три групи на водечките позиции се тимовите на Прилеп, Еурофудбал, Топ фудбал а во генерацијата 2010 та Академија Пандев и Национал се водечките во двете групи а во најмладата генерација 2011 та пандевци и тимот на Еуроспорт се на првите позиции во групите А и Б.

Околу  1200 млади фудбалери учествуваат на овој КУП на кој ќе се одиграт околу 150 натпревари а за првите два натпреварувачки дена се постигнаа стотина голови

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.