Заради коронавирусот и ФФМ ги забрани сите фудбалски натпревари во Македонија на неодредено време

1425

Натпреварувачката комисија во рамки на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука за прекин на сите натпревари и лиги на неодредено време. Ова значи дека во иднина нема да се играат закажаните мечеви од Прва, Втора и Трета лига ниту пак натпреварите од женскиот фудбал и Футсал лигата. Кога ќе продолжат натпреварите од редовните првенства, ФФМ дополнително ќе соопшти.

Одлуката е донесена по последните препораки и забрани од Министерството за здравство за превенција од вирусот ковид-19, кои опфаќаат забрана на сите јавни и приватни собири, без разлика на обемот и бројката на учесници Претходно, согласно препораките и забраните од Владата на Македонија за превенција од вирусот ковид-19 , Комисијата за младински фудбал донесе одлука сите натпревари од младите категории и натпреварите од Детските лиги на ФФМ да се суспендираат во наредните две седмици.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.