Заврши турнирот организиран од ОК Струмица Жени, вардаровите девојки први, струмичанки втори а девојките од Ваљево трети

2217

Четири натпревари се одиграа на еднодневниот турнир организиран од ОК ,,Струмица Жени” кој го освоија девојките на Горан Славков или тимот на Вардар Жени од Скопје. Тие во финалето беа подобри од домаќинките со 3:1 во сетови откако во полуфиналните мечеви Вардар Жени со 2:1 беа подобри од Ваљево од Србија а со истиот резултат струмичанки ги надиграа девојките од битолски Пелистер Волеј

(ОК Вардар Жени први на турнирот)

Интересно беше финалето меѓу Струмица и Вардар. Девојките од двата тима се надмудруваа иако правеа многу сервис грешки а потфрлуваа и на приемот. Поведоа гостинките од Скопје со 1:0 откако го добија првиот сет. Избраничките на Вера Божијанов Димитриевска ги консолидираа своите редови и возвратија во вториот сет за 1:1. Во третиот сет вардаровите девојки не дозволија изненадување а со исто темпо продолжија и во четвртиот сет за конечни 3:1

(ОК Струмица Жени втори на турнирот)

Првото место го освои Вардар Жени. Втори беа домакинките. Трети гостинките од Србија а последни на овој турнир девојките од Пелистер Волеј

(ОК Ваљево од Србија трети на турнирот)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.