Завод и Музеј Струмица изработува проект за реставрација и конзервација на Спомен костурницата над градот

669

Стручен тим од Националната установа Завод и Музеј од Струмица, овие деновиве ја отпочна постапката и во моментов изработува проект за реставрација и конзервација на Спомен-костурницата над градот. Станува збор за место каде почиваат моштите на загинатите борци од НОАВ кои во 1982 година се поставени во саркофаг. Спомен костурницата е дело на архитектот Благој Колев и градена е од бел мермер. На платото е аулата со саркофагот од кафеав мермер. Изградбата на меморијалниот комплекс започнала во 1979 година

,,Денес спомен-костурницата е во многу лоша состојба. Дел од мермерот е искршен нема осветлување, патеката до споменикот е во лоша состојба има нараснато многу бујна вегетација која го ограничува пристапот. Дел од споменикот е исцртан со графити. Во моментов се изработува проект за негова конзервација и реставрација од страна на стручен тим од НУ Завод и музеј – Струмица,, објави  Завод и Музеј Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.