Во јули ќе биде готова првата фаза од ученичкиот дом во СОУ „Димитар Влахов“ кој го гради фирма од струмичко

280

До крајот на јули треба да биде готова првата фаза од новиот ученички дом кој ќе никне во дворот на СОУ Димитар Влахов. Станува збор за дом кој ќе обезбеди сместување на 98 ученици кои се надвор од градот а посетуваат настава во струмичките средни училишта. Планирани се околу 30 тина простории каде ќе се сметаат ученици, воспитувачи, технички и административен оддел. На катовите од објектот се планирани и читални.

Првата фаза која чини 344 илјади евра а ја изведува градежната фирма Џови Компани од Мокрино која го доби тендерот лани во јануари во конкуренција на девет фирми понудувајки најниска цена.

,,Заради непредвидени работи, појава на подземна инсталација и подземни води, работите почнаа подоцна и денеска се поставуваат темелите. Очекуваме оваа фаза од изградбата да заврши до крајот на јули годинава и потоа ќе одиме со распишување на јавна набавка за втората фаза. Првата фаза чини 25 милиони денари, а за реализација на целиот проект ќе бидат потребни 100 милиони денари, средства кои се обезбедени од Општината  рече Костадинов во изјавата пред медиумите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.