Дојран ќе биде поинклузивен, најави Ангов по средбата со лицата со попречености од Мобилност

1499

Првиот човек на општина Дојран, Анго Анов денска имаше средба со лицата со телесен инвлидетет од Гевгелија, Богданци и Дојран кои се членови на Мобилност – Гевгелија. На средбата беа детектирани проблемите што ги имаат граѓаните со попреченост при посета на ова туристичко место. Како што објави на ФБ градоначалникот Ангов станува збор за проблеми кои без поголеми финансиски издатоци можат Дојран да го направат поинклузивен за лицата со телесен инвалидитет

,,Ги мапиравме проблемите кои без поголеми финансиски издатоци ќе го направат Дојран поунклузивен и погостопримлив за оваа категорија граѓани. Договорена е долгорочна соработка и потпишување на меморандум со што денешните предлози ќе станат реалност во блиска иднина. Обележување на паркинг места за лица со попреченост, обезбедување на јавен тоалет за лица со инвалидитет, како и поголемо внимание на пристапноста до и во објектите од јавен и приватен карактер беа посочени како приоритетни активности кои во блиска иднина ќе се реализираат,” рече Ангов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.