Дојран домакин на панел за можностите и предизвиците во спортот организиран од Биатлон федерацијата на Македонија

364

Во организација на Биатлон федерација на Р.С Македонија, во Дојран се одржа панел дискусија на тема “Родова еднаквост на жените во спортот-можности и предизвици”. Целта на настанот е преку позитивни примери на спортските работнички да се покаже дека со напорна работа и труд може да се биде успешен и во спортот и во државата, но и надвор од неа, а при тоа да не е важен полот.

Спортската Биатлон федерација продолжува со своите приоритетни заложби за унапредување на родовата еднаквост во спортот во нашата држава, како и унапредување на положбата на спортските работници. Во периодот што следува со низа на активности и настани активно ќе се дава поддршка на жените во спортот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.