Долго ќе трае струмичката одбојкарска доминација – и кадетите на ОК Струмица ШАМПИОНИ (фото)

322

По сениорите, младинците, пионерите и кадетскиот состав на ОК Струмица го кренаа ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР. На завршниот турнир во салата Парк кадетите на македонскиот шампион славеше со 3:0 во сетови против Весна Пробиштип кој се сметаше за фаворит за титула. Овие два тима се сретнаа во финалето каде кадетите на Струмица беа подобри од свотие врсници од Пробиштип  со максимални 3:0 (25:15, 25:22, 26:24).

,,Момците одиграа борбено мотивирано и тимски. Повеќе ја посакуваа победата за да го кренат Шампионскиот пехар. Кадетската екипа е состаена од многу млади играчи и тоа шест од играчите се натпреваруваат во пионерска а тројца од нив играа во правата постава на кадетската екипа. Со тоа можам да кажам дека Струмица има една добра генерација која што ке не радува и ќе не прави шампиони и во следните години. Од ова генерација очекувам да излезат нови репрезентативци. Политиката и планот на упавата и стручниот штаб на ОК Струмица е уште повеке да се вложува во развојот на младите играчи со што и во иднина ке бидеме расадник на врвни одбојкари,, изјави тренерот  Атанас Милев

Во малото финале и битката за 3. место, екипата на Штип УГД со максимални 3:0 (25:22, 25:15, 28:26) го совлада скопски Работнички и на крајот се закити со бронзените медали.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.