Децата на Брера Струмица и годинава ќе бидат дел од проектот „Животни Шампиони“ (фото)

665

ФК  ,,Брера Струмица“ и понатаму ќе биде дел од проектот ,,Животни Шампиони“  каде дечињата освен на фудбалски план ќе се едуцираат и како да градат мостови на пријателство и почитување на различностите со другарчиња од целиот Балкан . Станува збор за проект кој го имплементира Центарот за развој за младите од Србија за кој поддршка даде и  Горан Пандев и Дејан Станковиќ . Во проектот се вклучени повќе клубови од Балканот а истиот има за цел да ги насочи млaдите на здрави животни навики, нивно градење како вистински личности кои во средината ќе бидат почитувани и успешни .

Од таа причина денеска гостите од Србија, Вељко Арамовиќ соработник во Центарот за развој  на млади, Борис Јаковлевиќ, член на конзорциумот на проектот ,,Животни Шампиони“, заедно со  Лупче Пенев тренер во ФК Брера  Струмица ги преставија резултатитте и очекувањата на овој проект кој силно одекна во УЕФА но и во ЕУ бидејки младите фудбалери  преку градење врски на пријателство и почит ги рушат граничните и јазичните бариери

Инаку во рамките на овој проект ќе има и камп на кој и ова година ќе земат учество  млади фудбалери на Брера Струмица каде освен фудбалски тренинг ќе имаат и игри за забава, другарување, учење преку игра но и почитување на различностите, оти фудбалот спојува, фудбалот гради нови пријателства и креира нови успешни приказни но и животни шампиони.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.