Децата на Брера победници на регионалниот турнир во Струмица и најавија титули на завршниот во Скопје (ФОТО)

839

Две генерации на ФК “АП  Брера Струмица“ и тоа 2014, 2015 година, обезбедија пласман на завршниот турнир од Детската лига на ФФМ во Скопје откако денеска на регионалниот во Струмица во конкуренција на пет екипи  од овој дел на државата беа на тронот како победници

На овој тунир кој се играше на теренот со вештачка трева во Струмица, учествуваа надежите на ФК Брера Струмица како децата од младинските погони на ФК Беласица, ФК Азури од Радовиш, ФК Кожув од Гевгелија и ФК Победа од Валандово. Сите овие клубови настапија со свои тимови во сите три генерации.

Генерацијата 2014 година на Брера Струмица предводена од тренерот Кире Ангеловски славеа во финалето против  валандовска Победа и го освоија првото место.  Прво место освои и генерацијата 2015 предводени од  Томе Христов кои во финалето славеше против  надежите на Азури од Радовиш

Најмладите фудбалерчиња од генерацијата 2016 со теренерот Никола Костадинов го освоија третото место.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.