Девет фирми од Струмица, Валандово, Гевгелија, Богданци, лани имале извоз од околу 58 милиони евра објави извоз.мк

6540

И покрај големите нарушувањата во трговијата и секојдневното работење кои ги предизвика пандемијата со Ковид 19, производството на храна е еден од секторите кои беа најмалку погодени. Тоа го покажува и статистиката за трговијата со странство на македонските компании за изминатата година пишува порталот Извоз.МК 

Порталот објави кои 20 компании од прехрамбената индустрија од земјава кои имале најголем извоз минатата година. Според објавената табела девет компании се од Југоистокот. Станува збор за компании Струмица, Гевгелија, Валандово и Богданци кои оствариле извоз од околу 58 милиони евра.

Повеќе можете да прочитате на  Извоз.МК

извор: www.izvoz.mk

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.