дома Вести Струмица Двајца струмичани добија кривична пријава за насилство во угостителски објект, еден од...

Двајца струмичани добија кривична пријава за насилство во угостителски објект, еден од нив заработи и притвор од 30 дена

1486

Струмичката полиција  до Јавното обвинителство во Струмица поднесе кривична пријава против Л.К (34) и Д.Р (20) и двајцата од Струмица поради постоење сомнение дека сториле  кривично дело – насилство. Против првопријавениот ЛК (34) е поднесена и кривична пријава за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Како што информираат од СВР Струмица, ноќта на 29.12.2019 година во угостителски објект во село Сарај пријавените заедно со други лица влегле во објектот и седнале на поголема маса. Првопријавениот веднаш ја повикал келнерката обраќајќи и се со зборовите – „веднаш да ми ја нацрташ музиката на масата”, и побарал да бидат услужени со пијалок. Вработената ги послужила со пијалок, но поради страв не ги известила дека музиката веќе завршила со работа.

-Во еден момент второпријавениот почнал оштетената да ја допира по телото без нејзина согласнот упатувајќи и навредливи и вулгарни зборови, а потоа од страна на првопријавениот повеќе пати била физички нападната, навредувана и и биле нанесени телесни повреди, информираат од СВР Струмица.

Веднаш по пријавување на настанот, полициски службеници презеле мерки за целосно расчистување и документирање на настанот.  Кај оштетената по извршен преглед во  Службата за итна медицинска помош биле констатирани телесни повреди, по што била упатена на понатамошни прегледи во Општа Болница Струмица.

Првопријавениот поради основано сомнение дека е извршител на кривично дело – насилство лишен е од слобода и задржан во просториите на СВР Струмица.

Врз основа на судска наредба од Основен суд Струмица извршен е претрес во неговиот дом и просториите на првопријавениот, каде се пронајдени осум куршуми калибар  9 мм. По целосно расчистување и документирање на настанот од страна на СВР Струмица изготвена е кривична пријава и доставена  во ОЈО Струмица.

Судија на претходна постапка од Основен суд Струмица на првопријавениот му определи мерка притвор во  траење од 30 дена.

-Првопријавениот повеќе пати е пријавуван во СВР-Струмица за извршени кривични дела од областа на насилниот криминал во изминатите години, а за дел од извршените кривични дела и правосилно осудуван. Тој во повеќе наврати е пријавуван за нарушувања на јавниот ред и мир, како кривични дела што се гонат по приватна тужба,, велат од СВР Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.