Двајца починати од Гевгелија и нови 43 позитивни на ковид-19 во Југоистокот за последните 24 часа

4149

Во општините од Југоистокот во изминатите 24 часа регистрирани се 43 нови позитивни на ковид-19, два пациента починале во болнички услови а оздравени се 42 лица, соопштија од министерството за здравство од каде информираат дека на ниво на држава, починале 24 пациенти, 999 се новозаболени а оздравени се 543 лица.

Новите позитивни во Југоистокот се од Гевгелија-23, Струмица и Валандово по 8, Радовиш-3 и Богданци 1. Двете починати лица се од подрачјето што го води Центарот за јавно здравје од Гевгелија. Оздравени пациенти има во Гевгелија-24, Струмица-14, Богданци- 2 и по еден пациент во Радовиш и Валандово

Заклучно со вчерашниот ден во Југоистокот има 659 активни случаи и тоа во Гевгелија 297, Струмица 205, Радовиш  42, Валандово 45, Богданци 65 и Дојран 5.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.