Голманот на Брера Струмица, Марко Алчевски сериозно чука на вратите на македонската фудбалска А репрезентација

1704

Голманот на Брера Струмица Марко Алчевски со вчерашните одлични интервенции во дуелот со Вардар од Скопје во рамките на 29 првенствено коло уште еднаш ги покажа своите одлични голмански перформанси. Тој беше еден од главните виновници за победата на струмичани. Како што истакна за клупскиот сајт  ова сезона е една од најдобрите во неговата кариера

,,  Фудбалот е тимска игра секој има своја улога на теренот.  Улогата на голманот е да го одбрани голот и својот тим да не прими гол. Срежен  сум затоа што имав голема улога во победата против Вардар.  Оваа сезона мислам дека e најдобрата во мојата досегашна кариера. Ова е резултат пред се на мојата посветеност но и работа, како и на  ФК „Академија Пандев Брера Струмица“ која ми помогна да се изградам во една сериозна личност и во многу добар голман. Затоа  сум благодарен на цел стручен штаб кои се моментално во клубот и на тие што заминаа, бидејки дадоа свој придонес во она што сум сега“, вели Марко Алчевски

Алчевски за Брера ова сезона настапи во 27 првенствени меча. Речиси на секој меч има одлични одбрани. Со својот просек на одбрани е во Топ 3 најдобри голмани во македонскиот фудбалски шампионат. Освен за Брера тој веќе половина деценија е дел и од младинските фудбалски селекции.

„ Во младинските селекции  веќе неколку сезони. Ги поминав сите категории а со младинската сум уште кога селектор беше Благоја Милевски. Најдрага победа и најдраг меч ми е натпреварот против Шведска во гости. Секако дека сум подготвен да настапам и за македонската А селекција доколку добијам повик. Јас би сакал да дадам придонес и за сениорскиот состав но има кој да одлучи за тоа. Јас можам да ветам дека и понатаму ќе работам да бидам вистински чувар на мрежите и да се докажувам на голманската позиција,, смета Алчевски

Алчевски во Академија Пандев Брера Струмица е од 2017 година а од 2020 тата почна да брани и за првиот тим. Една полусезона беше остапен да брани за Борец од Велес но од 2022 година е стандарден првотимец на Брера, каде ова полусезона ја превзеде капитенската лента.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.