Гевгелија ќе стипендира пет студенти по медицина од општината по 6000 денари месечно – Советот ја донесе одлуката

4253

Советот на општина Гевгелија на последната седница донесе одлука за стипендирање на пет студенти по медицина од ова општина кои се запишале на медицинските факултети во земјава. Иницијативата и предлогот дојде од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ која беше прифатена и од останатите советници. Со одлуката пет студенти од ова општина кои студираат за лекари да добиваат месечна стипендија од 6 000 денари

Изборот кој се ќе добие стипендија ќе го врши Комисијата за образование при Советот на општината, за што ќе се распише јавен конкурс за сите што се запишани и студираат општа медицина а покажале досега солидни резултати.

-Висината на стипендијата ќе изнесува 6.000 денари месечно, средства кои ќе бидат издвоени од посебна буџетска ставка, а начинот на доделување ќе се изврши по пат на јавен конкурс што ќе го распише Комисијата за образование, култура и спорт, рекоа од општината.

Со ова мерка општина Гевгелија сака да даде придонес во решавање на проблемот со недостаток на доктори во Општата болница во Гевгелија која мора да ангажира кадар од други центри за што се трошат поголеми срества стои во одлуката на Советот

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.