Гевгеличанец заработи 30 дневен притвор – осомничен е за силување на малолетничка за што е отворена истражна постапка

1850

22 годишен гевгеличанец од судија на претходна постапка при гевгелискиот суд, заработи притвор од 30 дена по барање на Јавното обвинителство кој го сомничи дека сторил кривично дело силување од член 186 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Притворот бил побаран, бидејки според Јавното обвинителство постоеле индиции за опасност од бегство на осомничениот, како и можност тој да се обиде да ги сокрие трагите од кривичното дело, да ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците или да го повтори делото.

,,Постапувајќи по предлогот на јавниот обвинител, судијата на претходна постапка донесе решение со кое на лицето му определи притвор во траење од 30 дена”, соопшти Јавното обвинителство кое донело наредба за спроведување истражна постапка, поради основано сомнение дека гевгеличанецот на 23 февруари присилил на обљуба девојче на возраст од 14 години.

,,Оштетената дошла во домот на осомничениот заедно со нејзин другар. Во домот на осомничениот имало уште едно лице, кое ја турнало оштетената во собата со осомничениот и ја заклучило. Со употреба на сила и закани, осомничениот извршил обљуба врз малолетничката, која цело време викала и барала помош, а потоа и се заканил на никого да не кажува за настанот, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.