Гевгелиската болница доби амбулантно возило за итна помош – донација од Новоматик Македонија

2868

Гевгелиската болница доби амбулантно возило опремено со најнова медицинска технологија, со што се осигурува дека болницата може да обезбеди најдобра можна грижа за пациентите во итни ситуации. Донацијата е од Новоматик Македонија. Директорот на болницата, доктор Александар Киров во име на болницата  истакна возилото значително ќе ја подобри ефикасноста на болницата при одговори на итни случаи и со тоа грижата за здравјето на граѓаните во Гевгелија.

„Донирањето на ова амбулантно возило за нашата болница значително ќе ги подобри нашите способности за одговор при итни случаи, осигурувајќи дека нашите пациенти ќе добијат навремена и ефикасна здравствена грижа што им е неопходна. Оваа донација не само што претставува дарежлив придонес, туку и длабока посветеност на една општествено одговорна компанија кон јавното здравство во нашата локална заедница. “истакна доктор Киров.

Во име на Новоматик Македонија клучевите од ново амбулантно возило ги предаде директорот на Новоматик Македонија, Александар Симовиќ, на кого му беше врачена плакета – благодарница од името на болницата и персоналот.

„ Донираме амбулантно возило со целосна модерна опрема, кое од денес ќе се користи во ситуациите во кои е неопходна брза медицинска интервенција за пациентите. Групацијата Новоматик Македонија ќе продолжи и понатаму да организира или да учествува во различни хуманитарни, донаторски активности, да спонзорира спортски, културни настани, да го подржува јавното здравство, НВО секторот, слободата на медиумите во духот на градење силно партнерство со заедницата“, вели претставникот на Новоматик Македонија, Елена Минева.

Оваа донација е уште една потврда за искрена посветеност на Новоматик Македонија за подобрување на јавно здравствените услуги и навистина сме среќни што можеме да биде дел од оваа благородна акција. Во таа насока продолжуваме и понатаму секогаш земајќи ги предвид приоритетите за доброто на граѓаните и локалната заедница во која што деловно опстојуваме.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.