Вукашиновиќ, Велкова и Тренова со сребро на Државното шаховско во Струмица и обезбедија пласман на Светското во Италија (фото)

1588

Тројца членови на ШК „Цареви Кули“ од Струмица се закитија со сребрени медали на Државното шаховско првенство за млади што се одржува во „Сириус“ и обезбедија виза за учество на Светското шаховско првенство во Италија  во октомври. Станува збор за Василија Тренова во категоријата до 8 години,  Надица Велкова во категоријата до 10 години  но и Јован Вукашиновиќ исто така во категоријата до 10 години.

Василија Тренова во својата конкуренција освои два од можни четири поени. Надица Велкова во конкуренција на осум девојчиња по бергеров систем секој со секого, освои пет од можни 7 поени. Пет поени освои и Јован Вукашиновиќ кој играше по швајцарскиот систем во конкуренција на 15 натпреварувачи каде имаше седум кола.

Ова е потврда дека ШК Цареви Кули има одличен потенцијал. Нивни дечиња лани беа на Европско и Светско првенство бранејки ги боите на Македонија.

ШК Цареви Кули е домакин на Младинското државно првенство во Струмица во организација на Шаховската федерациј каде учествуваат 120 млади шахисти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.