Во Јавното обвинителство во Струмица стасаа три пријави за изборен поткуп и нерегуларности

1351

Основното јавно обвинителство од Струмица  информираше дека ќе постапува по три случаи за кои има добиено известување дека се извршени изборни поткупи од страна на лица на една политичка партија.

Како што соопштија од Обвинителството денеска до нив било е доставено известување дека лицe на бензиска станица во Василево нудел ваучери за гориво за да се гласа за определена политички партија. Обвинителство издаде наредба за обезбедување видео камерите и видео записите за да се утврдат фактите и да се превземат понатамошните дејствија.

До струмичкото основно  јавно обвинителство  се пристигнати известувања за изборен поткуп кои се случиле во текот на вчерашниот ден. Наводно синоќа околу 21 часот лице во населеното место Добрашинци нудело пари за да се гласа за одредена полтичка партија а вториот случај во населнтоо место Дражево каде околу 22 часот лице вработено од Центарот за социјални работи вршело агитација со закани да се гласа за определена политичка партија

По сите известувања се постапува итно и со приоритет, согласно насоките дадени од Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.