Во Струмица ,,Убави сме, свои сме”, 26 деца со попречености во улога на манекени со порака – Секој е убав на свој начин ! (видеа)

654

Секој е убав на свој начин. Ова е пораката на младите со попречености кои беа дел од седмата по ред манифестација ,,Убави сме, свои сме” која се одржа во Центарот за култура ,,Антон Панов” во Струмица организирана од Здружението за помош и поддршка на лица со даунов синдром ,,Вера”.

На импровизираната модна писта продефилираа 26 деца со попреченост од сите градови од нашата земја, кои беа придружувани од личности од јавниот живот и сите ја пренесоа пораката дека секој е убав на свој начин и треба да биде прифатен од заедницата.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.