Во Струмица се монтираат нови корпи за отпадоци со пепелници за 24 илјади евра

1307

Деновиве во Струмица се монтираат 60 од 120 те корпи за отпадоци со пепелници кои општината ги набави од скопската фирма ,,Урбано Ел”. Ова фирма беше единствената што се јави на распишната јавна набавка на корпи за отпадоци за потребите на општина Струмица, за што за набавка на 120 те корпи, склучен е договор во висина од 1,5 милиони денари или за околу 24 илјади евра.

Општината информираше дека од вчера почна монтажата на новите корпи за отпадоци со пепелници, односно, замена на старите со нови. Според соопштението на општината во првата фаза ќе бидат поставени 60 корпи при што акцијата за замена почна од струмичкиот плоштад. Наредната недела ќе бидат монтирани и остантите 60 корпи, соопштуваат од општина Струмица за замената на старите со новите корпи со отпадоци со пепелници во градот.

,, Сите стари корпи за отпадоци на плоштадот и булеварите ќе бидат заменети со нови, коишто не само што изгледаат поубаво, се и многу попрактични” стои во ФБ објавата на градоначалникот на Струмица Коста Јаневски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.