Во Струмица пост-осмомартовска акција за правата на жените , поставени инсталации и постери

338

Еден ден по завршувањето на прославата и забавата по повод 8 Март во струмичките угостителски објекти, на неколку локации во Струмица поставени се урбани инсталации и постери со пораки за правата на жените.

Целта на овие урбани акции е насочена кон подигање на свеста кај целокупната јавност за женските права и слободи.

Пораките имаат за цел да ги поттикнат и локалните власти да преземат мерки за унапредување на родовата еднаквост, преку поголема вклученост на жените, девојките и граѓанските организации кои работат во областа на женските права во процесите на развој на локалните политики и во процесите на одлучување.

Акцијата ја спроведоа Центарот за современа уметност од Скопје и Организацијата на жени од Струмица.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.