Во Општина Радовиш ќе бидат поставени 80 клупи за седење, донација од турската општина Ергене

494

Наредниот перио во Радовиш и населените места ќе бидат поставени 80 клупи за седење откако збратимената општина Ергене од Турција ги донираше. Донацијата ја додели градоначалникот на Ергени Расим Јускел кој беше во посета на Радовиш по повод традиционалниот „Јуручки фестивал“, што годинава се одржува по 15 пат под покротивителство на Општината.

,, Градоначалниците на Радовиш и Ергене изразија желба за продаблочување на соработката на повеќе полиња а особено на полето на економијата, бизнисот и туризмот со цел заеднички да се овозможи подобра иднина на нашите збратимени општини и народи, притоа договарајќи “Бизнис посета на наша делегација на општина Ергене”,, стои во објавата на општина Радовиш.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.