Во нашето ДНК е да играат што повеќе млади играчи, кажа Валенти кој со Рибаудо оптимисти за успех против Брегалница Штип

413

Брера Струмица во рамките на петото првенствено коло и гостува на Брегалница во Штип. На прес конференцијата стратегот Џовани Валенти истакна дека не отстапува од зацртаната цел да се практикува веќе поставената игра. Заради згуснатиот распоред веќе се чувствува замор кај дел од играчите но денешниот тренинг го охрабрил дека Брера може да направи добар резултат и во Штип.

,,Сигурно ќе направиме измени во првиот состав. Но сеуште не сме одлучиле кој ќе бидат првите единаесетмина кои ќе излезат на теренот во Штип против Брегалница. Денеска играчите направија одличен тренинг и ми дадоа до знак дека се подготвени за утрешниот натпревар. Секако дека и во утрешниот меч ќе има млади фудбалери бидејки некои ќе одмораат. Во нашето ДНК е да играат што повеќе млади играчи. За нас ова ќе биде дерби. Во Штип сакам да го видам нашиот начин на игра и да веруваме во тоа што го работиме,, истакна Џовани Валенти

На прес конференцијата зборуваше и Салваторе Рибаудо кој вети дека ќе даде максимум од себе за да ги радува лубителите на фудбалот во Струмица

,,Одлично сме прифатен овде во Струмица. Стручниот штаб го знам уште од Парма а од играчите со сите се дружам и добро добро прифатен. Струмица е мало но одлично место. Знам дека струмичани очекуваат голови. Ќе дадам се од себе да ги усреќам сите со мојата игра и евентуалните голови. Тренирам упорно.Важно е екипата да победува. Се надевам утре на нови три бода,, истакна Салваторе Рибаудо.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.