Во дел од градовите во Југоисточна Македонија- нема уролози, а има незнаење за машкото здравје

658

Во Македонија, карциномот на простата е една од најчестите малигни заболувања кај машката популација, веднаш зад карциномот на белите дробови. Бројката на заболени мажи ширум земјата е константно висок а во дел од градовите од Југоисточна Македонија нема уролози, објави Локал актив.

Според податоците на Државниот завод за статистика и извештаи на Институтот за јавно здравјеоткриваат дека меѓу 2019 и 2021 година имало 1.184 новозаболени од оваа болест. Најголем дел од нив биле заболени во 2019-та, кога имало 434 новозаболени. Повеќе од половината од заболените биле луѓе меѓу 70 и 74  годишна возраст – 262 пациенти. Ова се последните официјални податоци во Институтот за јавно здравје. 

И, додека лекарите тврдат дека состојбата со карциномот на простата во земјата е загрижувачка, две околности воопшто не одат во прилог на решение на проблемот. Ширум земјата, има отсуство на видливи локални кампањи за подигање на јавната свест за машкото здравје, за рана детекција, но и превенција на оваа болест. Истовремено, недостасуваат лекари уролози, кои може да прават редовни прегледи меѓу машката популација.

Овој проблем на здравствениот систем е особено видлив во дел од градовите и местата во Југоисточна Македонија пренесува Локал актив

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.