Во атарот на радовишко Покрајчево изгоре овошен насад и тополи

1101

Вчера во атарот на населеното место Покрајчево радовишко избувнал пожар при што е опожарен овошен насад во сопственост на 55 годишен жител од ова населено мест. Информацијата ја објави полицијата без да наведе како настанал пожарот или кои се причините но и за колкав овошен насад станува збор

,,На 06.02.2024 во Полициската станицџа Радовиш било пријавено дека настанал пожар на место викано „Миленковица“, атар на село Покрајчево, радовишко, во кој биле опожарени овошен насад и тополи, сопственост на Б.С.(55) од село Покрајчево. Од страна на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема. Увид на местото извршила екипа на ОВР Радовиш“, стои во информацијата на полицијата

Противпожарните единици од Југоистокот апелираат да не се палат огнови на отворено кои заради сувата трева и ветрот брзо се прошируваат при што страдаат овошни и лозови насади.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.