Кожуф од Гевгелија и Детонит од Радовиш без пораз, струмичка Беласица „врза“ три победи едно по друго

413

Фудбалерите на Кожуф од Гевгелија по пет првенствени кола се на лидерската позиција во Втората фудбалска лига на Македонија. Пет натпревари пет победи со што имаат максимален учинок и одличен старт на првенствената сезона. Тие викендов на домашен терен со 3:2 славеа над битолски Пелистер откако забележаа победи против Караорман, Вардар Неготино, Скопје и Арсими. Следното коло имаат тешко гостување и тоа на третопласираната Беса.

На врвот се и фудбалерите на Детонит Плачковица од Радовиш. И тие немаат пораз и со 4 победи и едно реми се втори на табелата со вкупно 13 бода. Интересен е фактот што Детонит Плачковица во петте првенствени меча има само еден примен гол а во осум наврати ги треселе противничките мрежи

По лошиот старт или двата пораза од Пелистер и Беса, струмичка Беласица ги запали моторите. Славеше над Тетекс, Башкими а викендов и против прилепска Победа. Со вкупно 9 бода се наоѓа зад водечките 4 екипи во друштво со уште две екипи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.