Владата ќе ги субвенционира струмичани кои ќе се приклучат на гасоводната мрежа, распишан Јавниот оглас !

419
Министерството за економија го објави Јавниот оглас за субвенции за приклучок на гас.....

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција изјави дека e изготвена Програма за поттикнување на сигурноста во снабдувањето со природен гас во домаќинствата за 2023 година за жителите на Струмица и Куманово кои сакаат да се вклучат на гасоводна мрежа.

Средствата од оваа програма во вкупен износ од 10 милиони денари ќе се користат за надоместување на дел од трошоците за изработка на проектна документација за приклучок на системот за дистрибуција на природен гас и/или изведба на приклучок на системот за дистрибуција на природен гас на домаќинствата до 70 проценти, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство за 2023 година.

Право на учество на овој јавен оглас имаат домаќинствата кои имаат изработена проектна документација за приклучок на системот за дистрибуција на природен гас и/или имаат извршено приклучување на соодветниот систем за дистрибуција на природен гас во периодот од 01.01.2023 година до 31.10.2023 година.

Повеќе информации на следниот ЛИНК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.