Вкупно 47 карневалски маски од 8 држави со 1800 учесници во сабота на Струмичкиот карневал !

3061

Вкупно 47 поединечни и групни карневалски маски од земјава но и од Србија, Црна Гора, Бугарија, Хрватска, Албанија, Турција и Германија ќе продефилираат во сабота на Струмичкиот карневал. Во шаренилото од маски  низ струмичките улици вдолж маршутата, треба да поминат околу 1800 учесници .

Карневалската група „Ефтимови“ со маската ,,Чувари на традицијата’’ која брои 22 члена, први ќе се претстават пред посетителите во Струмица. Тие ќе бидат веднаш зад принцот и принцезата на Интернационалната карневалска поворка  во сабота на 9-ти март која треба да започне во 18:30 часот, објави порталот СтрумицаНет

Според пријавите освен од Струмица и струмичко, на големото дефиле од земјава маски ќе има и од Куманово, Струга, Кавадарци, Радовиш и Пробиштип. Дел од маските ќе имаат и над 100 тина членови. Најмасовна ќе биде маската на СОУ ,,Димитар Влахов,, која ќе бори 120 членови. Годинава како и во изминатите, ќе изостанат индивидуалните маски и во сабота на дефилето ќе има само четири .

Еве го распоредот на карневалските групи и поединци на Струмичкиот карневал 2019

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.