Викендов во центарот на Стојаково Богданци – ,,Гитаријада’’ со многу рок музика и забава

3788

Вкупно осум рок бендови од земјава ќе земат учество на петтата по ред манифестација ,, Гитаријада 100јаково Фест’’ што ќе се одржи во центарот на населеното место Стојаково општина Богдаци, кај Кафе Бар Џик. Станува збор за традиционална манифестација која има за цел да ја зачува рок музиката во земјава.

Гитаријадата започнува во петок на 30 ти август  кога ќе настапат бендовите ,,Dance Group Diva’’ од Гевгелија а веднаш по нив локалната ,,Колаче Бенд’’ од Стојаково. Трети по ред што ќе ги забавува пристуните гости е ,, Ние запирка другарите’’ од Битола а првата рок вечер ќе заврши со бендот ,, Bad obsession’’ или групата ,,Лоша навика ’’ од Валандово

Според програмата на втората рок вечер на 31 авгус во Стојаково ќе настапат ,, Solo izvedba’’, ,,Double trouble’’ од Велес, скопската ,,Hot line band’’ и ,,Eruption’’ од Битола

,,Гитаријадата е за промовирање на нашата општина и на нашето Стојаково. На оваа манифестација се собираат луѓе од нашиот регион и гости од соседната држава Грција.Oваа манифестација има за цел да ги спои луѓето од различни генерации каде што ке можат заедно да уживаат во звуците на домашната и странската рок музика,, кажаа организаторите кои ги повикаа сите лубители на рок музиката да бидат дел од петото издание на ,,Гитаријадата 100јаково Фест’’

Од ланскиот настап на бендот ,, Bad obsession’’  од Валандово

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.