Видео – Павле Витанов од Струмица најдобар интерпретатор на „Пирин фолк фест 2019“ во Бугарија, освои уште две награди

2242

Пејачот Павле Витанов од Струмица се закити со дури три награди на 27 то издание на ,,Пирин Фолк Фест’’ што се одржа во Сандански Бугарија. Во изминативе три дена Витанов се престави со две песни ,,Костадине сине’’ и со ,,Марија моја севдие’’ со кои ги освои срцата не само на жирито, туку и на публиката но и на слушателите на Радио Благоевград кои имаа можност да гласат.

Витанов ја освои првата награда за најдобра интерпретација или изведба од страна на жирито на фестивалот, за изведба на песната „Костадине сине“

Со песната ,, Марија моја севдие“ пак Павле  Витанов ја освои втората награда за најдобра авторска македонска песна за која за која музиката и аранжманот ги направи Сашко Митковски на текст од Никола Ваклинов. Со ова песна тој ја понесе и  наградата од Радио Благоевград каде гласаа слушателите

Еве ја авторската песна Марија моја севдие на 1 час и 12 минути и Костадине сине на 1 час и 53 минути од видеото

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.