Видео од непостоечкиот пенал со кој Вардар ја победи Беласица во Турново – потврди и судиската комисија

604

Пеналот од кој Вардар го постигна победничкиот гол против Беласица во Турново бил непосточеки. Вака потврди Судиската комисија при ФФМ при анализата на мечот од Втората фудбалска лига  во Турново од Втората фудбалска лига каде струмичките сино бели претрпеа пораз од 1:0. Комисијата во извештајот посочи дека главниот судија и вториот помошен судија направиле погрешна проценка во 81. минута, кога беше досуден удар од белата точка за најтрофејниот македонски клуб.

„Играч од екипата на гостите беше во посед на топката странично од голот и близу шеснаесетникот на домаќините, играчот на гостите ја центрираше топката во шеснаесетникот и играч од одбраната на домаќините ја изблокира топката со глава па потоа го удри во колено и таа излезе во корнер. Погрешна одлука на вториот помошен судија кој сигнализираше со знамето игра со рака од играчот на домаќините, а главниот судија досуди пенал за екипата на гостите, бидејќи играчот на екипата на домаќините топката ја блокираше коректно. Оваа ситуација беше тешка за проценка бидејќи во моментот кога играчот на домаќините ја избокира топката, двете раце на играчот беа широко одвоени од телото и во неприродна положба, се вели во извештајот

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.