Видео – КУП ТИТУЛАТА, пандевци ја славеа со музика во Струмица на улица и во ,,меаната’’ на Пандев

1755

До рано наутро траеше славјето на фудбалерите на Академија Пандев откако за првпат ја освоија КУП титулата во своето петгодишно фудбалско натпреварување во сениорска конкуренција каде од општинска лига стасаа во ПФМЛ, освоија КУП пехар па дури излегуваат и во фудбалска Европа. Тие во финалето на пенали го совлада тимот на Македонија ЃП и за првпат донесоа во Струмица фудбалски трофеј.

Пандевци доцна синоќа се вратија од Скопје во Струмица и беа пречекани со музика. Славјето освен на струмичкиот плоштад се префрли и во ,,Градска меана’’ на Сашко Пандев каде се славеше првиот освоен трофеј. Инаку тие во првенството го освоија третото место и обезбедија излез во фудбалска Европа. Ќе играат во квалификациите од ЛИГАТА НА ЕВРОПА

Во регуларниот дел од финалниот меч против Македонија ЃП одиграа 2:2, кога Сашко Пандев и Љупче Дориев беа стрелци на головите Академијата. Во продолжението немаше голови но во пенали посигурни беа струмичани а Душан Чубраковиќ одбрани два пенала за да Академијата се закити со прва титула

Еве ја атмосферата синоќа на струмичкиот плоштад

фото- ФФМ видеот Спортмедија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.