Вечерва во Дедино во манастирот „Св. Атанасиј“ народен собир и настап на Елена Андоновска

678

По повод празникот „Св. Атанасиј“, вечерва во населеното место Дедино – Општина Конче, во црковниот двор на истоимениот манастир ќе има општонароден собир на кој ќе настапи Елена Андоновска со групата „Седенка“. Станува збор за традиционален собир во пресрет на утрешниот голем христијански празник на кој може да се видат сите жители на Дедино но и сите кои потекнуваат од ова населено место за зајакнување на врските и корените кон своето огниште.

За таа цел ќе биде поставена сцена со аудио и светлосни ефекти со поддршка на бизнисмени кои потекнвуаат од Дедино а народното славје се очекува да почне околу 19 часот, кога ќе настапи Елена Андоновска вокален солист од ансамблот Танец од Скопје која е позната по одличните изведби на македонските традиционални изворни песни.

Организаторите упатуваат апел до сите верници и граѓани да бидат дел од народниот собир во Дедино во чест на утрешниот празник Св. Атанасиј.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.