Брера Струмица доби нов тренер кој доаѓа од Србија и напролет вети подобар пласман на табелата ! (ФОТО)

1849

Управата на ФК АП Брера Струмица за шеф на стручниот штаб го именуваше Бојан Круљ Србија откако пред недела време спогодбено се разделија со италијанскиот стратег Валенти.  Круљ има работено со младите категории во белградски Вождовац и Синџелич а во својата кариера стои дека бил шеф на стручниот штаб на ИМТ од Белград и Рудар од Приједор од Босна каде беше првите 8 кола од оваа сезона со која екипа немаше пораз.

Круљ е еден од најперспективните млади тренери од Србија, тој и покрај поканите од други клубови  сепак се одлучи за Брера Стрмица како еден од најбрзо растечките фудбалски проекти во регионот.

,, Моите први впечатоци се одлични.  Она што  беше привлечно за мене беше мултинационалниот проект Брера што Горан ми го презентираше и тоа ме привлече да дојдам во мак фудбалот и да оствариме добри резултати. Во разговар со претседателот на клубот Горан Пандев целта ни е да се обезбеди подобар пласман на табелата. Екипата има потенцијал но она што е важно дека мора да играме натпреварувачки и да остваруваме подобри резултати. Имаме план за засилувања кои се потребни за следната сезона“, рече во првата свОја изјава Бојан Круљ

Претседателот на клубот Горан Пандев му посака добредојде на новиот стратег и му го покажа спортскиот центар каде се играат натпреварите од Првата лига. Го прошета по клупските простории и ја презентираше неговата визија за овој спортски центар.

,, Му посакав добредојде на новиот тренер кој екипата ќе ја предводи за вториот дел од сезоната. Се надевам дека ќе го поправиме впечатокот за разлика од оваа есенска етапа  и ќе бидеме подобро позиционирани на прволигашката табела.  Бојан е млад и перспективен, жеден за нови докажувања и верувам е дека ќе успееме во зацртаното за вториот дел од годинашнава сезона,, кусо изјави Пандев

Прв соработник на Круљ ќе биде Душан Дошљак тренер кој соработуваше со негов во претходната два ангажамани во ИМТ и Рудар. После паузата веднаш по Новогодишните празници Круљ ќе га има првата прозивка со што ке почнат подготовките за вторито дел од сезоната ко ќе се реализираат во Струница и Анталија Турција

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.