Браќата Гошевски печеа ракија од калинка а Пандев и Смиланов најдобри на Валандовската ракијада (фото)

3835

По пауза од една година заради пандемијата, денеска во Валандово се одржа 21 то издание на манифестацијата ,,Валандовска ракијада’’. На истата учествуваа 20 тина натпреварувачки тимови а  се печеше и ракија од калинка. Браќата Ристе и Душко Гошевски направија ракија од калинка која како што се кажа на самата манифестација има посебен шмек и вкус.

Според жирито најдобра ракија од винова лоза направија Ѓорѓи Пандев и Никола Смиланов, второто место им припадна на Марјан Ташков и Слободан Џилвиџиев а третото на Ѓорги Дончев и Константин Гетов. Наградите им ги врачи градоначалникот на Валандово Перо Костадинов која подвлече дека настанот има голема култоролошка важност за Валандово кој ја отсликува посебноста на заедницата и ја симболизора валандовската семејна традиција.

,,Ова е настан кој обединува и сплотува. Испраќаме пораки за заедништво, важноста на фамилијата и негување на вредностите наследени од нашите предци,, објави Костадинов

Валандовската ракијада е дел од одбележувањето на празникот на Валандово 6 ти ноември. Вечерва се доделија и 6 то ноемвриските награди  а највисокото признание отиде кај КМФ Проект од Јосифово

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.