Без одговор како се случи и ќе има ли одговорност за пожарот во Глобал, обвинителството чека извештај од хидро вештачење

342

Сеуште нема одговор, кои се причините и дали има некој одговорност за големиот пожар во ГТЦ Глобал во Струмица во кој настрадаа повеќе деловни објекти а беше предизвикана штета во милионски суми.  Јавното обвинителство сеуште ги комплетира извшетаите за да може целосно да ги разгледа и анализира сите прибрани матријални и  вебални докази.  Големиот пожар се случи токму пред година дена но се чека вештачењето од хидроинженер од Бирото за судски вештачења по што ќе има соодветна јавно обвинителска одлука

,,Основното јавно обвинителство Струмица го очекува извештајот од нареденото вештачење од хидроинженер од Бирото за судски вештачења. По пристигнување на извештајот, надлежниот јавен обвинител ќе ги разгледа и анализира сите прибрани материјални и вербални докази поедничено и во нивниот сооднос , по што ќе донесе соодветна јавно обвинителска одлука,, одговорија од Јавното обвинтиелство на прашањето дали е завршена истрагата и ќе има ли обвинителен акт

Во пожарот кој избвуна ноќта меѓу втори и трети јануари минатата година според обивнителството беа оштетени 44 деловни дуќани и магацини и 24 тезги на кои се продавше обувки и фитингарија. Од здружението за обнова на ГТЦ со пазар Глобал велат дека во моментов се работи на подобурвање на протипожарнито систем на овој објекти

Половина година по пожарот ГТЦ Глобал во Струмица повторно беше ставен во функција. Средства донираа  повеќе инситтуции и фирми. До општинската комисија за проценка на штети беше пријавено дека штетата изнесува над 60 милиони денари

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.