„Ансамблот Бојмија“ од Гевгелија со Гран При на ,,Велигденските средби“ во радовишко Ораовица меѓу 18 ансамбли од Балканот! (ФОТО)

615
Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш а во организација на Фолклорниот ансамбл „Китка“, на манститсркиот комплекс „Св. Ѓоргија“, по осумнаесетти пат беше одржан меѓународниот фолклорен фестивал „Велигденски средби“. На фестивалот учествуваа вкупно 18 фолклорни ансамбли од земјата и странство. Првото место го освои КУД „Китка“ од Истибања а Гранд при наградата и припадна на КУД „Бојмија“ од Гевгелија“.
„Ансамблот Бојмија“ уште еднаш го докажа својот квалитет во изведбата на македонскиот изворен фолклор. Со сценската поставка „Посеље“ тие ги освоија срцата и на публиката и на жирито, со што заслужено освоија „Гран При“на овогодишното издание на Интернационалниот мултикултурен изворен фестивал „Велигденски средби“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.