АМС го номинираше Горан Пандев за спортист а Сара Велкова за млада спортистка на Македонија за 2020

3722

Агенцијата за Млади и Спорт (АМС) ги објави номинациите за најдобрите на спортски план за 2020 година. Во номинациите се и двајца струмичани и тоа Горан Пандев за спортист на минатата година заради победоносниот гол против Грузија и историскиот пласман на ЕП но и Сара Велкова фудбалерка на ЖФК Тиверија и член на македонската репрезентација за најдобра млада спортистка

Во конкуренција на Пандев се  и Дејан Георгиевски (таеквондо) и Емил Павлов (карате). Кај дамите, за најдобри номинирани се Вероника Костовска (карате), Дрита Ислами (атлетика) и Рејчел Стојанов (ритмичка гимнастика).

За млад спортист на годината двајца се од боречките спортови – Роберто Ацковски (карате) и Адријан Аземи (бокс), исто така номиниран е и Димитар Јовановски (тријатлон), додека кај млада спортистка, номинирани се Магдалена Божиновска (карате), Сара Велкова (фудбал) и Александра Симева (тенис).

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.