дома тагови сдсм

таг: сдсм

Четири кандидати за градоначалник на Радовиш и три за Конче – во двете општини пријавени по 6 советнички листи

Според информациите од ОИК Радовиш до 24 часот на 11 септември, имаат примено четири пријави за кандидати за градоначалници на Општина Радовиш и шест...

По двајца кандидати за градоначалник во Василево, Босилово и Ново Село, за советници повеќе листи

Во општините Василево, Босилово и Ново Село доставени се по две кандидатури за градоначалник за престојните лоаклни избори. Како што информираа од Општинсктие изборни...

Кои сè доставиле кандидатури за градоначалник и за советници во Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово

За градоначалничката функција во Гевгелија има доставено 5 кандидатури четири од  политички партиии и коалиции и една независна, додека за место во Советот доставени...

Драгица Ѓавочанова од Богданци влегува во Собранието како нова пратеничка на местото на Зоран Заев

Професорката по математика Драгица Ѓавочанова од Богданци  која беше 11 та по ред на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата ,,Можеме“ во 4 Изборна...

Заев и Мицкоски во домашна изолација, имале контакт со новинар позитивен на КОВИД-19

Лидерот на СДСМ и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, од синоќа се во самоизолација поради коронавирус објави претпладнево министерот за здравство...

СДСМ предлага наредните 2 месеци вработените во јавниот сектор и функционерите да земаат минимална плата

Владеачката СДСМ ќе предложи на Владата, вработените во јавниот сектор да земаат минимална плата од 14 500 денари. Минимална плата да добиваат и функционерите...

12 партии и коалиции со свои кандидати за пратеници во 4 ИЕ – ДИК пак побара одложување на изборите

Вкупно 12 политички партии и коалиции доставиле свои листи со кандидати за 20 те пратенички места во 4 Изборна единица ни изјави портпаролот на...

СДСМ ја утврди листата со пратеници за 4 ИЕ, од Југоистокот 7 кандидати

СДСМ во Скопје на конгрес на кој учествуваа 692 делегати да ги утврди кандидатите за пратеници за сите 6 изборни единици. Како што од...

Заев од Предбожиќниот базар на СДСМ во Струмица: Очекувам министрите од опозицијата професионално да работат (фото)

Довчерашниот премиер а сега лидер на СДСМ, Зоран Заев од родната Струмица очекува дека новите министри и заменици предложени од опозицијата во наредниот период...

Новиот претседател Стево Пендаровски славеше во пет општини во Југоистокот

Новиот претседател Стево Пендаровски кандидат на СДСМ, во Југоистокот забележа победа во пет од вкупно десет општини при што доби 41 207 гласа  додека...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Казнети 82 возачи за брзо возење во Југоистокот, најмногу во Радовиш...

На 14.04.2024 во периодот од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат...