дома тагови откуп

таг: откуп

Во Струмица ќе се гради откупен дистрибутивен центар за зеленчук – парите обезбедени со заем од Светска Банка

Владата ја отпочна постапката за изградба на Откупно дистрибутивен центар за зеленчук во Струмица но и за овошје во Ресен. Министерот за земјодлество денеска...

Видео: Пласманот најголем проблем за земјоделците, фалат современи откупни дистрибутивни центри !

Пласманот најголем проблем за земјоделците. Ова е констатацијата на ,,Рурална коалиција’’ која изработи видео истражувачка сторија каква е состојбата во струмичко како еден од...

Тони тутун остана неоткупен во струмичко, тутунарите бараат откупот да продолжи до 31 март

Голем број тутунари од струмичко не успеа да го предадат својот тутун од ланската реколта во предвидениот законкси рок. Станува збор за произведени количини...

Нов протест на тутунарите од струмичко, бараат реална проценка и укинување на 4 класа

Тутунопроизводителите од струмичко, незадоволни проценката на тутунот и големите одбитоци повторно протестираа и побараа реална проценка на тутунот од  годинашнава реколта но и укинување...

Од понеделник ќе се стопираат откупните центри кои вршат нереална проценка на тутунот, најави Сојузот на земјоделски здруженија

Од понеделник ќе се стопираат вагите и откупните центри каде ќе се врши нереална процена на тутунот и нема да дозволиме тутунарите да бидат...

Не го даваме тутунот за џабе, тутунарите од струмичко Градашорци протестира и најавија блокирање на пунктовите

Гневни за лошата проценка на тутунот по класи од годинашнава реколта. тутунарите од струмичко се собраа и протестираа во населеното место Градашорци. Кажаа дека...

Наидовме на затворени пунктови во Куклиш, но инспекциските контроли за откупот на зелката ќе продолжат, изјави Шапуриќ

Вчера и денеска инспектори од Државниот земјоделски инспекторат биле во контрола на откупните пунктови во струмичко за да утврдат дали има прекршувања на договорената...

Заради пандемијата со коронавирус се потешко оди пласманот на пролетната зелка во странство, тврдат откупувачите

Поради светската пандемија со коронавирус, пласманот на пролетната зелка на пазарите од поранешна Југославија но и кон земји од источна и средна Европа се...

За градинарите нема да важи полицискиот час за време на викендот, другите ќе мора да извадат дозволи преку МЗШВ

Владата на синоќешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги...

Вишните, црешите, сливите може да се извезуваат во Русија, производителите со надеж за повисоки откупни цени

Руската Федерација од утре целосно ја укинува забраната за увоз на македонско коскесто овошје, што значи дека македонските производители и трговци  ќе можат повторно да...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Приведен жител од Валандовско Удово, полицијата го сомничи дека предизвикал пожар...

На 29.05.2024 во 11.30 часот во село Удово, валандовско, полициски службеници од Полициската станица Валандово го лишиле од слобода К.Ш.(23) од с.Удово поради постоење...